Co zwiedzić na Śląsku? Pomysły na weekend

co zwiedzić na Śląsku

Spędzasz weekend na Śląsku? Sprawdź, jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić i gdzie najlepiej udać się na relaksujący spacer czy przejażdżkę rowerową.

Południe Polski znane jest z malowniczych, górskich krajobrazów, będących gratką dla miłośników wspinaczki, narciarstwa czy po prostu pieszych wycieczek w otoczeniu natury. Warto jednak pamiętać, że by w sposób interesujący i przyjemny spędzić weekend, często wcale nie musimy wyjeżdżać z miasta. Zarówno Górny Śląsk, jak i Dolny Śląsk są bogate w zabytki i inne turystyczne atrakcje.

Co zwiedzić na Śląsku?

Turystyka lokalna wcale nie musi być nudna. Co więcej, doskonała komunikacja Śląska pozwala nam na zwiedzenie wielu różnych obiektów w stosunkowo niedługim czasie. Miejsc, które warto zobaczyć w tym regionie, jest naprawdę mnóstwo, oto kilka z nich:

Zamek w Pszczynie – przepiękna, neobarokowa rezydencja magnacka, której historia sięga XI lub XII wieku. Prócz wspaniałych wnętrz i oryginalnego wyposażenia, które przetrwało czasy drugiej wojny światowej, zwiedzający mają do dyspozycji ogrody w stylu angielskim.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – coś dla młodych, jak i nieco starszych poszukiwaczy skarbów. Zwiedzanie zabytkowych szybów odbywa się na głębokości 40 metrów.

Ogrodzieniec – malowniczo położone w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ruiny, należącego do tzw. Orlich Gniazd, a więc dawnego systemu zamków broniących południowej granicy kraju. 

Palmiarnia w Gliwicach – nowoczesna palmiarnia o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych pozwala na chwilę poczuć się jak w prawdziwej dżungli. Co więcej, zwiedzający mogą obejrzeć w niej również tropikalne ryby, jaszczurki, żółwie czy papugi.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu – kopalnia przekształcona w skansen. Szklaki turystyczne przebiegają na poziomie 170 i 320 metrów pod powierzchnią ziemi. Osoby szukające mocniejszych wrażeń mogą zwiedzać kopalnię na dwa sposoby. Pierwszy – w trybie „sztychy” – polega na zwiedzaniu w ubraniach roboczych górników i wykonywaniu drobnych prac górniczych. Drugi, o nazwie „mroki kopalni”, to zwiedzanie po ciemku, z osobistymi lampami.

Szyb Maciej w Zabrzu – niegdyś pełnił funkcję szybu wentylacyjnego kopalni Concordia, dziś stanowi rodzaj „kopalni w pigułce” – zwiedzanie szybu trwa zaledwie godzinę. Jeśli po tym czasie poczujemy się głodni, na miejscu możemy spróbować tradycyjnej śląskiej kuchni.

Świdnicki rynek i okolice – malownicze miasto ze wspaniale zachowanymi kamienicami i licznymi zabytkami, takimi jak katedra św. Wacława i Stanisława, Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, mury obronne, dawny spichlerz i wieża ciśnień.

Książ – uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, wybudowany w XIII wieku przez księcia Bolka I Surowego. W 2018 roku, z okazji obchodów stulecia niepodległości, został wpisany na listę „siedmiu cudów Polski”.

Podziemne miasto Osówka – podziemny kompleks, wybudowany przez nazistów w Górach Sowich. W zbiorach obiektu znajduje się wiele przedmiotów z czasów II wojny światowej.

Twierdza Kłodzko – jedna z największych atrakcji Śląska. XVII-wieczna, wspaniale zachowana twierdza, mająca rozbudowaną sieć podziemnych tuneli.

Aktywny wypoczynek – wyjazd na weekend

Jeśli nie mamy ochoty na zwiedzanie zabytków, ale chcemy skorzystać z dobrej pogody, możemy wybrać jeden z licznych szlaków turystycznych poza miastem. Gdzie wyjechać na weekend? Możliwości jest wiele, oto kilka z nich:

Pieszo do źródeł Wisły – podążając śladem największej polskiej rzeki, mamy do dyspozycji szlaki o różnym stopniu trudności. W okolicy – Barania Góra, Zameczek Prezydencki, Jaskinia Malinowska, a dla wielbicieli sportu – skocznia imienia Adama Małysza.

Żabi Kraj – jest to kraina geograficzna, obejmująca łącznie 7 gmin w powiecie cieszyńskim oraz pszczyńskim. Liczne ścieżki rowerowe pozwalają na swobodną eksplorację krajobrazu pełnego stawów i jezior.

Starościńskie skały – zwiedzanie fantazyjnych form skalnych, znajdujących się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, to świetny pomysł na aktywny wypoczynek w Sudetach Zachodnich.

Góra Ślęża – najwyższy szczyt Masywu Ślęży to doskonały punkt wypadowy z Wrocławia.  Do dyspozycji mamy dwie ścieżki archeologiczne, a także liczne szlaki piesze i rowerowe.

Wyślij komentarz

© Copyright 2024 - Witaj w Rybniku!