List motywacyjny – wzór

List motywacyjny

Jednym z wymaganych podczas rekrutacji dokumentów często jest list motywacyjny. W wielu przypadkach to właśnie od niego zależy, czy pracodawca weźmie pod uwagę naszą kandydaturę. Jak go napisać, by zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie?

Nigdy nie lekceważmy konieczności wysłania listu motywacyjnego. Sam fakt dostarczenia niepełnych dokumentów podczas rekrutacji zazwyczaj dyskwalifikuje kandydata na dane stanowisko. Niekiedy jednak w ogłoszeniu jest wzmianka jedynie o CV – czy list motywacyjny jest konieczny w takich przypadkach?

List motywacyjny – czy warto go pisać?

Nie jest to zasadą, jednak w większości przypadków lepiej sporządzić taki dokument. Wielu rekruterów, mając do czynienia z kilkudziesięcioma lub z kilkuset zgłoszeniami , będzie szukać wśród nich cech wyróżniających. I tutaj właśnie z pomocą może nam przyjść list motywacyjny.

Pisanie listu potraktujmy nie jak żmudny obowiązek, ale jak coś, co może działać na naszą korzyść. To właśnie w nim możemy pochwalić się naszym doświadczeniem zawodowym, podkreślić swoje zalety czy wykazać się zrozumieniem specyfiki pracy na danym stanowisku. Niech będzie to rodzaj reklamy własnej osoby – nie wahajmy się zawrzeć w nim informacji o naszych osiągnięciach, umiejętnościach czy planach związanych z karierą zawodową.

Jak długi powinien być list motywacyjny?

Przyjmuje się, że dokument ten powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Nie może być ani za krótki – kilka zdań do zdecydowanie za mało, ani zbyt długi, gdyż większość rekruterów po prostu nie poświęci czasu na przeczytanie całości. Najlepiej, jeśli zajmuje około trzy czwarte strony.

Równie ważna, jak właściwa długość, jest struktura tego dokumentu. Wzór listu motywacyjnego zawiera:

  • dane adresata wraz z bieżącą datą i miejscem,
  • nagłówek – w którym kierujemy się do firmy, do której wysyłamy dokument,
  • wstęp,
  • rozwinięcie,
  • zakończenie,
  • podpis.

Jak napisać list motywacyjny?

Przede wszystkim każdy tego typu dokument powinien mieć zindywidualizowany charakter – musi oddawać to, dlaczego chcemy pracować w tej konkretnej firmie i co sprawia, że nadajemy się właśnie na to stanowisko. A to znaczy, że nie powinniśmy korzystać z przykładowych listów motywacyjnych dostępnych w Internecie, gdyż są zbyt ogólnikowe. Rekruter natychmiast wyłapie, że zamiast napisać oryginalny dokument, skopiowaliśmy gotowy szablon z Internetu. W takiej sytuacji prawdopodobnie wyrzuci nasze zgłoszenie do kosza.

Zatem jak napisać list motywacyjny? Przyjrzyjmy się każdemu z jego elementów.

Wstęp – powinien być krótki (maksymalnie 2-3 zdania). Nie musimy wymieniać, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie, nie używajmy też sformułowań typu „w związku z Państwa ofertą pracy, przesyłam swoją aplikację” lub „uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy na stanowisku… Swoją prośbę motywuję…”. Zamiast tego krótko napiszmy, że ta posada jest właśnie tym, czego szukamy.

Rozwinięcie – najważniejszy element listu. Na początku warto odnieść się do oczekiwań względem stanowiska, zawartych w ogłoszeniu – podeprzyjmy się swoim doświadczeniem zawodowym, nabytymi umiejętnościami czy osiągnięciami. Pamiętajmy o tym, żeby w miarę możliwości nie powtarzać informacji już zawartych w CV. W dalszej części napiszmy, co interesującego wydaje nam się w proponowanej pracy, jak możemy się dzięki niej rozwijać, albo dlaczego uważamy, że dana oferta idealnie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Zakończenie – to miejsce, w którym kończymy list i podajemy szczegóły dotyczące kontaktu. Jeśli preferujemy kontakt telefoniczny, ale tylko po 16:00, nie zapomnijmy o tym wspomnieć. Na koniec należy dodać formułę grzecznościową (np. „z poważaniem”) oraz się podpisać.

Wyślij komentarz

© Copyright 2024 - Witaj w Rybniku!