A może by tak spakować walizki i poszukać pracy za granicą? Jest to myśl, która z pewnością przemknęła przez głowę wielu z nas. Zanim się na to zdecydujemy, warto zastanowić się nad dobrymi i złymi stronami emigracji zarobkowej.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej zdecydowanie ułatwia poszukiwanie pracy poza granicami naszego kraju. Chcąc zatrudnić się w kraju należącym do Wspólnoty, nie musimy już starać się o wizy pracownicze i specjalne pozwolenia. Nic zatem dziwnego, że każdego roku bardzo wiele osób, również z okolic Rybnika, decyduje się na ten krok. Czy warto wyjechać?
Plusy i minusy pracy za granicą
W większości przypadków najważniejszą motywacją do emigracji zarobkowej są zarobki wyższe niż w Polsce. Do innych zalet pracy za granicą należą:
- nabywanie nowych umiejętności i kwalifikacji,
- doskonalenie języka obcego,
- nowe znajomości, zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym,
- prestiż,
- rozwój osobisty,
- nowe doświadczenia,
- poznawanie innych kultur.
Z kolei największe wady pracy za granicą to:
- rozłąka z rodziną i przyjaciółmi,
- problemy językowe i kulturowe,
- trudności administracyjne,
- koszty związane z załatwieniem kwestii formalnych,
- początkowe osamotnienie i tęsknota za domem,
- problemy mieszkaniowe,
- praca poniżej kwalifikacji,
- dyskryminacja lub stygmatyzacja z uwagi na status emigranta.
Warto przy tym pamiętać, że polskie uprawnienia do wykonywania danego zawodu niekoniecznie muszą być ważne w kraju, do którego chcemy się wybrać. W takich przypadkach należy się zastanowić, czy stać nas na wyrobienie nowych certyfikatów bądź czy jesteśmy gotowi na pracę poniżej kwalifikacji.
Ponadto, rozważając plusy i minusy pracy za granicą, trudno jest ocenić, w jaki sposób emigracja wpłynie na naszą psychikę. Zwykle przystosowywanie się do nowego miejsca jest procesem długotrwałym i trudnym. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy dostatecznie dużo determinacji i siły, by podołać trudom emigracji.
Jak znaleźć pracę za granicą?
Ofert pracy za granicą nie brakuje. Stosunkowo łatwo jest znaleźć zatrudnienie w takich zawodach, jak analityk, programista czy grafik. Także budowlaniec, lekarz, pielęgniarz, opiekun osób starszych czy kierowca ciężarówki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Wiele ogłoszeń dotyczących zatrudnienia za granicą znaleźć możemy na portalach internetowych. Zachowajmy jednak ostrożność. Zanim zaufamy firmie, sprawdźmy, jaką ma opinię w swojej branży. Zadbajmy o to, by podpisać legalną umowę i dowiedzmy się, kto ponosi koszty związane z przyjazdem na miejsce i zakwaterowaniem.
Sezonowa praca za granicą
Możemy znaleźć bardzo wiele ogłoszeń, które dotyczą zatrudnienia sezonowego, zazwyczaj przy zbiorze warzyw i owoców. Cieszy się ona dużą popularnością szczególnie wśród studentów, którzy w okresie wakacji szukają sposobu na zarobek. Warto pamiętać, że jest to zajęcie bardzo ciężkie, a wynagrodzenie pracownika najczęściej jest uzależnione od jego wydajności (tzw. praca na akord).
Możliwości jest jednak więcej, pracę wakacyjną w nadmorskim kurorcie bez problemu znajdą na przykład kelnerzy, pomocnicy kuchenni, ratownicy czy różnego rodzaju instruktorzy sportowi.